ADVrider

Go Back   ADVrider > Riding > Ride reports
User Name
Password
Register Inmates Photos Site Rules Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-19-2011, 09:56 AM   #1
Kostopraff OP
Gnarly Adventurer

Kostopraff's Avatar

Oddometer: 110
Moscow-Vladivostok on the way from sea to sea

My travel notes. What i want from this trip? To feel freedom! Also, I wanted to see the steppes of Kazakhstan, and wanted to on the way to swim in the Caspian and then in the Sea of​Japan. I like to visit the Altai mountains to see Baikal. I have long wanted to go round Primorsky Krai. I was not in the Far East for 11 years. I was born and raised there, so for me this trip was special. I had many meetings with relatives and friends.:
Мои путевые заметки. Чего я хотел от этого путешествия? - Свободы! К тому же хотелось увидеть своими глазами степи Казахстана, хотелось искупаться в Каспийском, а потом в Японском море. Хотелось посетить алтайские горы увидеть Байкал. Давно хотел объехать Приморский край. Я не был на Дальнем Востоке в течение 11 years. Я родился и вырос там, таким образом для меня эта поездка была особенной. Предстояло много встреч с родственниками и друзьями.
I would also like to visit the biggest bike festival in the far east of Russia is called - "At the end of the earth." The festival is held every year on the Sea of ​​Japan near the city of Nakhodka, Primorsky Krai. With your permission, for convenience, I'll lay out text in two languages, English and Russian. In the diary, i described my impression from what I saw on the road.
Participants of the travel, my friend Alexander bmw r1200gs
Также я хотел посетить крупнейший байк-фестиваля в дальнем востоке России называется - "На краю земли". Фестиваль проводится каждый год на берегу Японского моря вблизи города Находка Приморского края. В дневнике, я описал свое впечатление от того что я видел по дороге. Участники пробега, мой друг Александр BMW R1200GS и я на bmw r1100gs.
(strange name, taste and color of energy drink in Kazakhstan странный энергетичесмкий напиток в Казахстане )
and i'm on bmw r1100gs .
On the map you can see our way.
На карте вы можете увидеть на наш путь.

Preparation took several months i change a clutch and a lot yet.
Подготовка заняла несколько месяцев я поменял сцепление и много чего по мелочи.

12th of July 2011
12 июля 2011 года
I've decided to start my travel on this day. Today I have to get my first destination (first place of my trip) - the house of my father-in-law in Uvarovo town of Tambov region. Is located 600 kilometers to the South from Moscow and 50 kilometers away from Volgograd highway. On 15th of July my friend and companion Alexandr have to come to that place. 16th of July on morning we plan to start out from there to Astrakhan. Want to spend several days with my family - my children and wife are in Uvarovo. And I’ll have some rest before long trip. The day turned out to be extremely tedious. I got up at 7 am and immediately plunged into the abyss of cases. I wouldn’t tell what I was doing all the day, just say that only after 18 p.m. I solved all my problems and was ready to start out. At that time, I was feeling that I'll fall from fatigue, caused by a chronic lack of sleep and stress during the last few days. Started out from my house about 8 pm..
На этот день я наметил старт пробега. Сегодня нужно доехать до первого пункта поездки. Это дом моего тестя в Уварово, город в Тамбовской области. Он находится в 600 километрах от Москвы на юг и в 50 километрах в стороне от волгоградской трассы. Туда 15 июля должен приехать мой друг и компаньон Саша. Утром 16 июля планируем стартовать оттуда в Астрахань. Несколько дней проведу со своей семьей, дети и жена там, немного отдохну перед дорогой. День выдался на редкость утомительным. Встал в 7 утра и сразу окунулся в пучину дел. Не буду перечислять всех моментов этого дня, но решить их все и подготовится к старту мне удалось лишь после 18 часов, при этом я просто валился от усталости, сказывалось хроническое недосыпание и напряжение последних нескольких дней. Стартовал от дома в начале 20 часов..
It was very bad traffic, yes, yes, do not be surprised, I was going with huge side-coffers, the width of the stern of the motobike more than the width of steering! So, having overcome a nightmare, I finally taxied to the Rostov-Don highway. Passing a little more than a hundred miles, I went to Volgograd highway M6, where have got a decent pace.
Протолкавшись в пробках, да, да не удивляйтесь, я же еду с огромными боковыми кофрами, ширина кормы мотоцикла больше чем ширина руля! Итак, преодолев кошмар я, наконец, вырулил на трассу Ростов-дон. Проехав чуть более ста километров я ушел на волгоградку М6, где набрал приличный темп.
Was a nice warm evening. A reflection of the dying Sun in the side mirrors, clouds in the sunset, heady smell of the fields, invigorating moisture of road lowlands, fresh air and open space. This real freedom made me feel delight. Finally I got out of the stone-sack of the city, and can breathe deeply. I'm driving! The motorbike singing in the evening chill.
Very difficult to find a word describing your feeling of oneness with motorbike in such moments, as if it start to feel the same sense of lift and begin to work and go perfectly, it’s heart beats in tact with mine, reaching the real resonance. Such moments born feelings of delight and happiness.
Приятный теплый вечер, отражение догорающего солнца в боковых зеркалах, облака в лучах заката, дурманящие запахи полей, бодрящая влажность дорожных низин, свежий воздух и простор. Настоящая свобода вселяла восторг. Наконец-то я вылез из каменного мешка города, и дышу полной грудью. Я еду! Мотоцикл поет по вечернему холодку. Сложно подобрать слово описывающие чувство единения с мотоциклом в такие моменты, как-будто он испытывает такое же чувство подъема и начинает работать и ехать идеально, его сердце бьется в один такт с моим, достигая настоящего резонанса. В такие моменты возникает чувство восторга и счастья ..
The first 300 km. flew non-stop, when reached the gas station, decided to have a snack in the cafe. The reaction of the owner of the café, after I've told her that I’m going to Vladivostok by motorbike, was very interesting. God give her health, fed for slaughter!
Первые 300 км пролетел без остановок, доехав до заправки, решил перекусить в кафе. Интересна реакция хозяйки в кафе, на то, что я держу свой путь во Владивосток. В общем, дай ей Бог здоровья, накормила на убой!
After was completely dark, and I had to go slower. And I’ve done one terrible mistake with selection of glass-cleaner. I rubbed helmet-glass with cloth for polishing of appliances , and it contained the wax. While it was more or less light everything was fine, but after sunset, after sunset I've find myself in difficult situation. inside was one thin film, which I couldn't remove by nothing. The film leads to a strong glare of headlights of passing cars, and the glass also slightly tinted, so I had to stop very often in futile attempts to clean the glass. 100 km before Uvarovo it got cold, and I put on a jacket on turtle . At 3:30 am I was at the place at last.
Дальше полностью стемнело, и я сильно потерял темп. Надо же было так ошибиться с выбором средств для стекла. Я протер перед отъездом стекло шлема салфеткой для полировки техники, а там содержался воск. Пока было более-менее светло все было нормально, но стоило солнцу сесть, и мне стало туго. Тонкая пленка изнутри не выводимая ничем, приводила к сильным бликам фар проезжающих машин, кроме того стекло слегка тонированное, из-за этого ехал часто останавливался в бесполезных попытках его прочистить. Километров за 100 до Уварово стало холодно, я утеплился, одев куртку на черепаху, в 3:30 ночи я наконец добрался.

Kostopraff screwed with this post 11-15-2012 at 07:28 AM
Kostopraff is offline   Reply With Quote
Old 12-19-2011, 10:32 AM   #2
Wolfgang55
Beastly Adventurer

Wolfgang55's Avatar

Oddometer: 3,318
So So is good

Good RR

My English is also "so so".......so please keep it coming. Very good.
Wolfgang55 is online now   Reply With Quote
Old 12-19-2011, 10:40 AM   #3
A_Vasiliev
M-ass-ter Craftsman

A_Vasiliev's Avatar

Oddometer: 1,384
Дарова пасаны Мало русских пока тут встречал, не ожидал даже.

Интересно будет следить за вашей поездкой. Если будете затрудняться с переводом, обращайтесь - спокойно переведу любой текст на английский без проблем.

Удачи вам!
Quote:
Originally Posted by NJ Moto View Post
Not going to happen.
A_Vasiliev is offline   Reply With Quote
Old 12-19-2011, 10:47 AM   #4
Kostopraff OP
Gnarly Adventurer

Kostopraff's Avatar

Quote:
Originally Posted by A_Vasiliev View Post
Дарова пасаны Мало русских пока тут встречал, не ожидал даже.

Интересно будет следить за вашей поездкой. Если будете затрудняться с переводом, обращайтесь - спокойно переведу любой текст на английский без проблем.

Удачи вам!
Hi! thank you for offer about translation
Old 12-19-2011, 10:49 AM   #5
Kostopraff OP
Gnarly Adventurer

Kostopraff's Avatar

Quote:
Originally Posted by Wolfgang55 View Post
Good RR

My English is also "so so".......so please keep it coming. Very good.
Are you from Florida Spanish language?
Old 12-19-2011, 11:23 AM   #6
GB
Mod Squad

GB's Avatar

Oddometer: 55,380
Looks good... thanks for the intro

Old 12-19-2011, 11:27 AM   #7
Panda*
Gnarly Adventurer

Panda*'s Avatar

Oddometer: 137
Прикольно!!!
И не надо мучиться с гугл переводчиком!! карта - это шедевр!
Panda* is offline   Reply With Quote
Old 12-19-2011, 12:30 PM   #8
Lunatic
Dan Keyhoety

Lunatic's Avatar

Oddometer: 609
Subscribed .....I want to do the same trip next year but I will be starting from Austria .

Boots r ruff , Dan

Don't be afraid your life will end, be afraid that it will never start.

Arrogance is the anesthesia that dulls the pain of stupidity
Lunatic is offline   Reply With Quote
Old 12-20-2011, 12:08 PM   #9
Kostopraff OP
Gnarly Adventurer

Kostopraff's Avatar

13-th of July
Calm day. Playing with children and dogs, picking strawberries from the garden,relax!
13 июля 2011
Безмятежный день.
Игры с детьми и собаками ,сбор клубники, отдых!

14-th of July
Half of a day I worked as a lawnmower.
Went to the turner who improved cofr’s attachments to the right condition, hope it will be OK now. Went to swim on the lake. Tomorrow my friend Alexandr will come!
14 июля. Пол дня проработал газонокосильщиком.
Съездил к токарю, который правильно усилил подубитые крепления кофров, надеюсь, теперь с ними проблем не возникнет. Съездили с детьми покупаться на пруд.

Завтра приедет Саня!

I found a picture of my wife side of the pond, her eyes sad, and probably already suffering from the upcoming separation
Нашел фотку жены c берега пруда, глаза печальные, видимо уже страдает от предстоящей разлуки

Kostopraff screwed with this post 11-15-2012 at 06:09 AM
Kostopraff is offline   Reply With Quote
Old 12-20-2011, 12:11 PM   #10
Kostopraff OP
Gnarly Adventurer

Kostopraff's Avatar

Quote:
Originally Posted by Panda* View Post
карта - это шедевр!
It's true biker's map
Old 12-20-2011, 03:49 PM   #11
ktm950se
Banned

ktm950se's Avatar

Oddometer: 1,385
This is going to be good!

ktm950se
ktm950se is offline   Reply With Quote
Old 12-20-2011, 04:39 PM   #12
MoodyBlues
Hey! Watch this.

MoodyBlues's Avatar

Oddometer: 398

'11 BMW F800GS lava orange, '08 Kawasaki Concours, '06 ZX-10R track bike
'13 KTM 500 XC-W
MoodyBlues is offline   Reply With Quote
Old 12-20-2011, 05:19 PM   #13
Swinefahrt
RooteR

Swinefahrt's Avatar

Oddometer: 564
I'm in!

If its got tits or wheels, it'll give you problems!
Swinefahrt is offline   Reply With Quote
Old 12-20-2011, 07:01 PM   #14
Ridesolo
cereal lurker

Ridesolo's Avatar

Oddometer: 166
Ok, I'm in on this one.
Old 12-20-2011, 08:04 PM   #15
G-Wing
Gnarly Adventurer

G-Wing's Avatar

Oddometer: 197
Thumb Yahoo!

I'm in for this one Amigo
"Excellent, there was a big one coming up ‘Cheap petrol in hell’, that really got me pondering, until I got a little closer and realised the ‘S’ had dropped off the sign advertising the Shell servo in Norseman. Shame really, it was a thought-provoking slogan." - Katie em
G-Wing is offline   Reply With Quote
Reply

Share

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

.
Display Modes

Posting Rules